Český rozhlas vysílá

06. 12. 2006 | † 06. 06. 2009 | kód autora: 2h0

Český rozhlas vysílá
obrazekProgram 19.12., 26.12., vždy ve 20.00
Program Rozhlasových symfoniků 19.12. je sestaven ze dvou skladeb.
Nejprve zazní Suita drammatica Josefa Boháče jako připomínka toho, že na konci října tento skladatel zemřel. Josef Boháč narozený v roce 1929 ve Vídni patřil ke skladatelům, kteří vstoupili do hudebního života na konci 50. let. Ve své tvorbě navazoval na odkaz klasiků hudby 20. století, věnoval se mimo jiné i hudebně dramatické tvorbě, kde je jeho vrcholným dílem opera Goya podle románu Liona Feuchtwangera. V 70. a 80. letech zastával Josef Boháč významné společenské funkce, mimo jiné byl řadu let šéfredaktorem hudebního vysílání v Československé televizi, kde za dob jeho působení byla zanamenána řada operních představení a kdy se stal populární cyklus Hudba z respíria. Svita drammatica patří k jedněm z nejprovozovanějších kompozic svého autora pro svůj hudební náboj i pádnost hudební řeči.
Druhým dílem uváděným v tomto pořadu je 4. symfonie Gustava Mahlera. Toto dílo má originální koncepci – po 3. větách čistě symfonických místo obvyklého rušného a zvukově bohatého finále přichází prostá píseň. Jestliže prvé tři věty symfonie hovoří o pozemském životě s jeho radostmi i strastmi, závěrečná píseň nás přenáší do nebe, kde jsou všichni prodchnuti láskou jeden k druhému.
V druhý vánoční svátek bude stanice Vltava vysílat záznam předvánočního abonentního koncertu Rozhlasových symfoniků, který se konal v pondělí 18.prosince. V prvé polovině koncertu zde zazněla dvě závažná díla Johanna Sebastiana Bacha: Nejprve to byl 2. braniborský koncert F dur. Sólové party klariny, flétny, hoboje a houslí obstarali hráči z orchestru. Po té byl proveden známý Bachův Koncert pro dvoje housle a orchestr v podání mladších sólistů Ondřeje Skopového a Martina Válka.
Po přestávce zahráli Rozhlasoví symfonikové společně se Slovenským filhamonickým sborem Vánoční kantátu klasika francouzské hudeby XX. století Arthura Honeggera. Toto dílo je plné líbeznosti a radosti z narození děťátka, které jednou vykoupí tento svět. Skladatel zde vyjadřuje svou touhu po míru, kráse, lásce. Není divu, že Honeggerova Vánoční kantáta bývá čím dál tím více v čase vánoc provozována jako nádherný umělecký obraz vyvrcholení adventního času.
Koncert řídí Leoš Svárovský, sólový part ve Vánoční kantátě zpívá Ivan Kusnjer.

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.